"Enter"a basıp içeriğe geçin

Tata hisselerinde rekor düşüş!

Financial Times’ın haberine göre Hindistan merkezli Tata markasının kendi ülkesinde işlem gören kağıt değerindeki düşüşü son 26 yıldaki en düşük seviyeye gerilediklerini gösteriyor. Bu düşüşteki ana sebepler sizinde tahmin ettiğiniz gibi Jaguar Land Rover markalarının satın alınması. Marka JLR’ye yaptığı 3.1 milyar dolarlık yatırımı açıkladıktan sonra 26 yıldaki en büyük düşüşü yaşadı ve Bombay Borsası’nda kağıt değeri yüzde 30 geriledi.

Buna ek olarak Tata’ya son çeyreğin bitişinde 3.79 milyar dolarlık bir vergi cezası kesildi. Bu ceza da hisse senetlerinin değerinin düşmesine katkıda bulundu. Tüm bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda şirketin zor dönemler geçirdiğinin altı çiziliyor. Tata Motors’un geçmiş dönemde yaşadığı başarısız Nano projesi ve ticari araç sektöründe yaşanan ciddi zorluk buna örnek.

Tata Motors, Jaguar Land Rover’ı 2008 yılında Ford’tan 2.3 milyar dolara satın almıştı. Bu satın alma işlemi kızılderilileri sevindiren, sömürgecilerin markalarını yüksek bedelle satın alan bir işlem olarak dünyanın farklı lokasyonlarında dikkat çekmişti. Tata Sons ve Tata Motors eski CEO’su Ratan Tata, dizel motora olan talebin azalması, Çin satışlarının azalması ve Brexit yüzünden maliyetlerin yükselmesiyle göründüğü kadar iyi olmadığını belirtti.

Bünyesinde 40 bin kişiye iş imkanı tanıyan Jaguar Land Rover, sadece İngiltere’de üretim gerçekleştiriyor. Ancak Avrupa ve ABD’ye üretiminin 5’te birini satıyor! Bu durum JLR’yi Brexit durumuna karşı savunmasız bırakıyor!

Tata Motors maliyet kontrolüne odaklanıp yeni modeller üzerine yeni satıcı ağları kurarsa bu durumdan kurtulmayı başaracak. Vergiler çıkarıldıktan sonra markanın  kârı 88 milyon dolar ve gelirleri ise yüzde 1.5’lik artışla 2.3 milyar dolar.

Marka Hindistan’da toplamda 174 bin 71 adet araç satışını gerçekleştirdi ve 2017 yılının aynı dönemine göre bu satışlar yüzde 8.2 geriledi. Edelwiss Securities’e göre Tata Motors’un satışları Hindistan pazarından kaynaklı olarak biraz daha durağan devam edecek ve ticari araçlara olan talebin etkilediği likidite sıkışıklığı yaşanacak.

2016 yılı Eylül ayına göre markanın hisse değeri yüzde 68 gerilemiş durumda!

._sms-container { width: 100%; background-color: #f3f3f3; border-radius: 10px; display: flex; padding: 6px 15px; align-items: center; margin: 30px 0; border: solid 1px #eee; } ._sms-container p { font-size: 17px; font-weight: bold; padding: 0 30px 0 0; color: #ff4136; } ._sms-container:before { display: inline-block; vertical-align: middle; content: “29BF”; font-size: 24px; color: #ff4136; margin-top: -4px; margin-right: 10px; }

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir