"Enter"a basıp içeriğe geçin

Erdoğan – Ruhani görüşmesi başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştireceği görüşme için Tahran’a gitti.

Uçağı Tahran Havalimanı’na Türkiye saati ile 11:50’de inen Erdoğan, Ruhani ile görüşüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Tahran’da İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Muhammed Şeriatmadari ve İran’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Ebrahim Taherian Fard karşıladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Türkiye saati ile 12:15’te Tahran’a ulaştı.

Daha sonra, Erdoğan, Putin ve Ruhani’nin katılımıyla gerçekleşecek olan Üçlü Zirve’nin ardından, liderler ortak basın toplantısı düzenleyecek.

MASADA SURİYE MESELESİ OLACAK

Suriye’nin İdlib kenti başta olmak üzere bölgedeki gelişmeler ve barış arayışlarıyla ilgili bugün kritik bir zirve yapılacak. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Tahran’da bir araya gelerek, Suriye ihtilafına kalıcı çözüm amacıyla yürütülen ortak çabaları ele alacak.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Suriye ihtilafına kalıcı çözüm bulunması amacıyla, Astana mekanizması bağlamında sahada ve siyasi süreç kapsamında yürütülen ortak çabalar, zirve toplantısında ele alınacak. Toplantıda, ikincisi nisan ayında Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleşen üçlü zirvenin ardından, meydana gelen gelişmelerin değerlendirilmesi ve ileriye yönelik atılabilecek adımların tespit edilmesi hedefleniyor.

Erdoğan’ın zirve sırasında mevkidaşlarıyla gerçekleştireceği ikili ve üçlü temaslarda, İran ve Rusya ile ikili ilişkilerin yanı sıra diğer güncel, bölgesel konuların da ele alınması öngörülüyor.

PYD/YPG UYARISI

Rusya’nın Tahran zirvesi öncesi İdlib’e hava saldırılarını, masada elini daha da güçlendirmek için yaptığını düşünen Ankara, sivillerin zarar görmemesi ve barışçıl çözüm arayışları için önerilerini aktaracak. Dünyanın gözü İdlib’e çevrilmişken terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD/YPG’nin Fırat’ın doğusunda petrol bölgelerine yerleşmesi de Erdoğan’ın masaya getireceği önemli bir gündem maddesi olacak. 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir